Skip to content

Magazyn architektoniczny : Wraz z otwarciem WTC Transportation Hub, czy Santiago Calatrava została zweryfikowana

2 lata ago

801 words

Przez WTC Progress Po 12 długich latach i serii problemów związanych z budową, Santiago Calatrava za 4 miliardy dolarów World Trade Center Transportation Hub wreszcie udostępnił publiczności.
Kiedyś powszechnie uważany za symbol nadziei na Nowy Jork w Nowym Jorku po 11 września, baletowy budżet projektu i poprawki związane z bezpieczeństwem stopniowo pogarszały opinie opinii publicznej i najlepszych umysłów projektowych, w tym Michaela Gravesa i Petera Eisenmana, i prowokowały tłumy kpić z pseudonimów od.
Calatrasaurusa.
przykuć jeża.
do kiczowatego dinozaura .
Przez cały czas, Calatrava zachęcał krytyków do rezerwowania swoich opinii do czasu otwarcia projektu.
Teraz, kiedy nadszedł ten dzień, czy Calatrava otrzymał potwierdzenie, że będzie natarczywy.
Czytaj dalej dla krytyków.
trwa.
.
Michael Muraz.
Na pierwszy rzut oka architektura pana Calatravy może prawie.
prawie .
sprawi, że zapomnisz, co to była za epicka bajka.
Ten dziewiczy widok, stojący wewnątrz Oculusa i wpatrujący się w górę, to szczęka.
– Michael Kimmelman, krytyk New York Times The Times, Kimmelman, rozpoczyna pozytywnie swoją ocenę, dziwiąc się charakterystycznemu podejściu do struktury i wyobrażając sobie płatki śniegu unoszące się w funkcjonalnym oculusie i wpadające w nieskazitelne, białe wnętrze .
Ale gdy jego oczy spływają w dół, jego umysł zostaje przywrócony do rzeczywistości, którą stworzyły poprawki projektu: poza oczywistą aluzją Panteonu, nie wiem już więcej, co symbolicznie ma oznaczać centrum, z jego teraz pogrubionym żebra, hunkered tors i gniewne pyski na obu końcach, dziwnie kompresując wejścia z ulicy.
To jak Pokemon.
Nie wymaga to również długiego powrotu Kimmelmana do kwestii budżetu, który przy wartości 4 miliardów dolarów jest dwukrotnie wyższy niż cena dostosowana do inflacji w nowojorskiej centrali transportu Grand Central Station.
Grand Central pobudził boom budowlany, który przekształcił okoliczne bloki i gospodarkę miasta.
Ten nowy hub jest połączony z butlą w niedokończonym parku biurowym na Dolnym Manhattanie, którego rozwój skomplikował się, a nie przyspieszony.
podczas gdy cały obszar ewoluował w kierunku bardziej żywej dzielnicy życia pomimo tego, co dzieje się w World Trade Center, nie z tego powodu.
Kimmelman przyznaje, że budynek jest niesamowicie inspirujący, ale martwi się, że Calatrava wyrósł na jednego-kucyka ,.
i że sztuczka nie jest wystarczająco przekonująca, aby uzasadnić potencjalne implikacje polityczne projektu: Pan Calatrava dał Nowojorkowi coś za swoje miliardy.
Ale jeśli lekcją na wynos z tego projektu jest to, że architekci potrzebują darmowej przepustki, próżnego, uległego klienta i otwartej książeczki czekowej, aby stworzyć publiczny spektakl, to centrum jest katastrofą dla architektury i dla miast.
poprzez WTC Progress.
Prawdziwym celem jest to, że w mieście, które w ciągu ostatniego półwiecza zbudowało niewiele szlachetnych dzieł publicznych – miasto, które w naszych czasach rzadko nawet dążyło do wielkości w przestrzeni publicznej, nie mówiąc już o osiągnięciu tego.
przypomnienie, że nie zrezygnowaliśmy całkowicie.
– Paul Goldberger, Vanity FairDługi nowojorski krytyk Paul Goldberger skupił się również na przesłaniu politycznym, które wysyła centrum transportu, ale z perspektywy półpełnej szklanki, że budowa budynku tego kalibru zbudowanego na publicznym finansowaniu w Nowym Jorku to niesamowite osiągnięcie samo w sobie.
Zamiast porównywać hub do Grand Central, Goldberger porównuje gwałtowne krzywe oculusa do terminalu TWA Eero Saarinena i elegancką bryłę hubu do holu Wielkiej Promenady Philipa Johnsona w New York State Theatre w Lincoln Center.
, przestrzeń, którą Goldberger uważa za najbardziej majestatyczne wnętrze miasta.
Goldberger uważa, że niektóre aspekty projektu są rozczarowujące, ale nie utrzymują go na długo: to miejsce kosztuje miliardy dolarów publicznych pieniędzy, a to wciąż sanktuarium na rynku komercyjnym.
Chciałbym, żeby było inaczej.
Ale to nie niszczy wpływu architektury, ani nie neguje faktu, że po raz pierwszy od ponad pół wieku Nowy Jork zbudował prawdziwie wystawną przestrzeń wewnętrzną dla dobra ogółu.
Podejście Goldbergera kończy się tak samo, jak się zaczęło, wychwalając odważną inicjatywę tego projektu: w czasach, gdy kraj ten wydaje znacznie mniej na roboty publiczne niż powinien, hub jest rzadkim wyjątkiem od tego trendu.
Jego najlepszym dziedzictwem byłoby zachęcenie nas do wzięcia większej ilości szans i uznania, że inwestowanie w sferę publiczną to nie wyrzucanie pieniędzy.
Inwestuje w przyszłość, dar od naszego pokolenia do tych, które następują.
.
Michael Muraz, czy to jest ta wielka przestrzeń obywatelska, o którą tęskniliśmy.
Czy to nowa stacja Penn.
Nie przez długi strzał.
– Julie V.
Iovine, Wall Street JournalOff nietoperza, Iovine wydaje się lamentować stanem naszej insta-kultury bardziej dotyczy czynnika wow niż zważywszy piękno i funkcjonalność
[więcej w: zabudowy balkonów kraków, castorama tarnowskie góry, strzałka ugięcia belki ]

Powiązane tematy z artykułem: castorama tarnowskie góry strzałka ugięcia belki zabudowy balkonów kraków