Skip to content

Architektura i nowoczesne budownictwo – Wskaźnik: Iwan Baan Na fotografii

2 lata ago

563 words

Iwan Baan Nikt nigdy nie odkrył brzydoty poprzez fotografie.
Ale wielu, dzięki zdjęciom, odkryło piękno.
Z wyjątkiem sytuacji, w których aparat służy do dokumentowania lub znakowania rytuałów społecznych, to co porusza ludzi do robienia zdjęć, znajduje coś pięknego.
-Susan Sontag, O fotografii Julius Shulman był najbardziej znany z fotografii, która wyobrażała architekturę jako sztukę.
Jego obrazy destylują architekturę jako paeans do jej głównej funkcji w społeczeństwie.
W związku z tym Pan Shulman stworzył fotograficzny trop, który albo całkowicie zignorował ludzi, albo przedstawił je jako rekwizyty podkreślające mistrzostwo architektury.
W związku z tym zwycięzcą ubiegłorocznej inauguracyjnej nagrody Juliusza Shulmana jest fotograf, którego głównym tematem mogą być ludzie.
Rzeczywiście, jak mówi pan Baan: Architektura jest dla mnie ramą dla moich poddanych i tłem dla interakcji. Dla niego celem w fotografii jest narracja o ludziach: Przede wszystkim jest to, aby komunikować, w jaki sposób ludzie korzystają z przestrzeni, i zazwyczaj wychodzi z tego historia. Co to konkretnie oznacza.
Cóż, w przypadku jego kolekcji zdjęć w Brasilii, oznacza to właśnie:.
Ludzie wchodzą w interakcje z otoczeniem w sposób całkowicie poza kontrolą architekta i urbanisty.
Najbardziej interesowało mnie to, jak ludzie zamieszkują miasto i dostosowują otoczenie do swoich potrzeb.
Znaczna część życia rozgrywa się w rogach, na skraju miasta i w kieszeniach, w przeciwieństwie do wielkich, otwartych placów przeznaczonych do interakcji.
.
Iwan Baan Podejście do fotografii architektonicznej jako ramy dla narracji ludzi wymaga czegoś więcej niż interesującego spojrzenia.
Odpowiednio, pan Baan sytuuje swoje podejście mocno w badaniach, nie tylko w projektach, które będzie fotografował, ale także w historii samego miasta.
To przemawia przeciwko fotograficznemu podejściu do dekontekstualizacji budynków jako wyjątkowej architektury, która jest usuwana z ich otoczenia.
Ponownie, odnosząc się do jego projektu na Brasilii, mówi: Badałem architekturę Oscara Niemeyera, elementy miejskiego planu Lucio Costa, ale także historię budowy miasta. Być może to właśnie ta głębokość pozwala mu zobaczyć i zrozumieć kontekst innych elementów miasta, w szczególności budynków pierwotnie przeznaczonych dla robotników budowlanych.
Mówi, że.
mieszkanie nadal tam jest, jakieś pięćdziesiąt lat później, a otoczenie ma znacznie bardziej intymną skalę życia.
Powiedział jednak, że pan Baan dodaje, że nie ma stałego podejścia ani zestawu zasad.
Ostatecznie to, co zdaje się sprawiać, że jego fotografie są tak udane, to połączenie rozumienia jego przedmiotu, a nie tylko zbliżanie się do nich jako ściśle wizualnych bytów, ale potem udzielanie głosu niespodziewanym rzeczywistościom, które mogą się pojawić:.
Nie ma ogólnej zasady, co się dzieje , a to nieoczekiwana różnorodność w codziennym życiu sprawia, że projekt jest interesujący.
.
Iwan Baan Sherin Wing pisze o społecznych, kulturalnych i politycznych aspektach architektury i projektowania magazynu Metropolis.
Jej tekst został również przedstawiony w The Huffington Post.
Jest współautorką nadchodzącej książki The Real Architect.
S Handbook: Things I Didn.
T Learn in Architecture School.
Otrzymała tytuł doktora nauk humanistycznych z UCLA.
Śledź Sherin na Twitterze.
.
Iwan Baan Nowa książka już wkrótce! .
The Real Architect.
S Handbook: Things I Didn.
T Learn in Architecture School ., przez Sherin Wing i Guy Horton.
[hasła pokrewne: strzałka ugięcia, możnaby, castorama tarnowskie góry ]

Powiązane tematy z artykułem: castorama tarnowskie góry możnaby strzałka ugięcia